כשהריביות סוערות, הקפטן יעזור לכם לנווט

עליית הריבית האחרונה היא "מתנה לחג" שרבים מאתנו היו מעדפים להחזיר, שכן היא מייקרת את ההלוואות והמשכנתאות. אלו כללי האצבע שיסייעו לכם להתמודד איתה

בתחילת השבוע העלה בנק ישראל את הריבית ב-0.75% לרמה של 2.75%. העלאה זו מקפיצה את החזרי ההלוואות והמשכנתאות של כולנו, ומצטרפת למגמת ההתייקרות האשראי בעקבות העלאות הריבית הקודמות.
כדי שתוכלו להתמודד טוב יותר עם גל ההעלאות הזו, תוכלו למצוא באפליקציה הערכה לגבי העלייה בהחזר ההלוואות או המשכנתא שלכם ולהערך לכך מראש.

על פי ההערכות, גל העלאות הריבית רחוק מסיום והוא צפוי להימשך לפחות עד הרבעון השני של 2023. כולנו מבינים את המשמעות של הצעד ולכן מצאנו לנכון להזכיר לכם את שני כללי האצבע להתנהלות פיננסית:

• ודאו שאתם עומדים בהחזרים – לנוכח ההעלאות שהיו עד כה ואלו שעוד צפויות, ודאו שאתם עומדים בהחזרים החודשיים ועשו מה שאפשר מצדכם כדי לא להיכנס לפיגורים או למינוס. שני מצבים אלו פוגעים משמעותית בדירוג אשראי וכרוכים בתשלום נוסף (על החריגה) ובריבית נוספת (על המינוס). בהקשר זה נסו להסתכל קדימה ולהערך מבעוד למצב שבו תעמדו בהחזרים גם לאחר ההעלאות שעתידות לבוא.

• צאו מהתרדמת – זה אולי נראה ממש רחוק אבל בפועל לפני קצת יותר מחצי שנה הייתה פה ריבית אפסית ממש (0.1%). כתוצאה מכך, רבים מאתנו צברו כספים בחשבון עו"ש מבלי ממש לעשות איתם משהו. גל ההעלאות הריבית הוציא את הפקדונות הבנקאיים מקיפאון של עשור, יחד עם עוד אלטרנטיבות נוספות. לכן, מומלץ לשקול להסיט כספים אליהם ולנצל את עליית הריבית לטובתנו.

דילוג לתוכן