הבלאק פריידי של הבנקים מתחיל עכשיו – ואת המבצע הזה אסור לפספס

עליות הריבית הובילה לצניחה דרמטית בבקשות האשראי והבנקים שעדיין נדרשים לעמוד ביעדים, יגלו מעכשיו ועד סוף השנה גמישות גדולה יותר בעת בקשה להלוואה. כל מה שצריך זה דירוג אשראי גבוה וכושר מיקוח בסיסי

חודש נובמבר בעשור האחרון הוא חודש הקניות שמרכז אליו מבצעים והנחות ענק של כמעט כל רשת, חנות או עסק מקוון. אלא שבשנים האחרונות מצטרפים לחגיגה גם שחקנים לא צפויים: הבנקים בישראל. מדי שנה, החל מחודש נובמבר, הבנקים מתקרבים למועד פקיעת היעדים השנתיים שלהם ומגלים גמישות גבוהה יותר בכל הנוגע לבקשות אשראי. השנה אף צפויים להיות מאמצים גדולים עוד יותר שכן גל העלאות הריבית הקפיץ את עלויות ההלוואה והמשכנתא וכתוצאה מכך הביקוש לאשראי צנח. דוגמה לכך ניתן לראות בצניחה בהיקף המשכנתאות החדשות שירד בכ-20% בספטמבר. לכן, ועל מנת לעמוד בכל זאת ביעדים, מוכנים בבנקים בתקופה זו להתגמש ולהפחית את הריביות.

עבור מי מאתנו שצריך עכשיו הלוואה או משכנתא אלו הן בהחלט חדשות משמחות. אמנם סביבת הריבית העולה מייקרת את עלות ההלוואה וההחזרים, אולם "הבלאק פריידי הבנקאי" יכול לאפשר לו לקבל אשראי בתנאים טובים יותר. שנית, מאחר שעל פי ההערכות, גל העלאות הריבית עדיין לא הגיע למיצוי ונכונו עוד מספר פעימות, הרי שלקיחת הלוואה או משכנתא עכשיו עשויות להראות בעוד חודשים אחדים כמשתלמת.

כדי להפיק את המירב מהבלאק פריידי הבנקאי מומלץ להיערך עם:

  1. דירוג אשראי גבוה ככל האפשר – דירוג אשראי הוא ציון בין 0-1000 המעיד על היכולת שלנו לעמוד בהתחייבויות פיננסיות. הדירוג מחושב על בסיס נתוני האשראי שלנו שמרוכזים במאגר נתוני האשראי של בנק ישראל. לפני שהבנק מחליט האם לתת הלוואה ובאיזו ריבית, הוא בוחן את דירוג ונתוני האשראי של כל לקוח כדי להבין את מצבו. לכן, כדי שתדעו את הדירוג שלכם וכך תדעו האם יש לכם כוח מיקוח או גורם שמצריך הסבר או הבהרה לגביו. דירוג האשראי של כל אחד מכם זמין בחינם באפליקציית קפטן קרדיט, ובנוסף לציון עצמו תוכלו לקבל טיפים לשיפור ושימור שלו, לעקוב אחריו ואפילו לקבל הצעות אטרקטיביות לכרטיסי אשראי והלוואות.

  2. המחשה של יכולת ההחזר – לבנק, במיוחד ב"מבצעי סוף שנה", כדאי לבוא עם קבלות – כלומר הוכחה לכך שנוכל לעמוד בהלוואה ובהחזר החודשי שלה. נהנים מהכנסה יציבה? זה הזמן לבוא עם תלושים, בעלים של נכס כלשהו? זה בהחלט יוכל לשמש כבטוחה ולהפחית את הסיכון בעת לקיחת ההלוואה.

  3. הצורך בהלוואה – כדאי לומר בבנק או לנותן האשראי את הסיבה או המטרה להלוואה. בעת נטילת משכנתא הדירה עצמה הופכת לבטוחה ומפחיתה את הסיכון (שכן במידה ולא נעמוד בהחזר נותן האשראי יוכל למכור אותה ולהחזיר את ההלוואה באמצעותה). בדומה, גם הלוואה לצורך רכישת רכב תוכל להפוך אותו לבטוחה ולהפחית את הסיכון.

  4. יכולת מיקוח – מיקוח הוא ככל הנראה הספורט הלאומי של ישראל, אך כשזה מגיע לפיננסים נראה שמדליית הזהב עוד רחוקה. אך בנימה רצינית יותר, תגיעו לבנק מוכנים כשכל הנתונים בידכם ואל תהססו לבקש הנחות, הטבות או כל תנאי אחר שנראה לכם סביר. כמו כן בצעו סקר שוק ואל תתפתו להצעה הראשונה או השנייה שנחתה על שולחנכם. תופתעו לגלות ששבריר אחוז מסעיף מסוים ועוד שבריר ממקום אחר מסתכמים לעשרות ואלפי שקלים.

דילוג לתוכן